شبکه Steam باوجود محبوبیت بی مثال خود دارای برخی از محدودیت ها برای طرفداران خود می باشد. یکی از بخش هایی که معمولا اکثر کاربران با آن به مشکل برخورد می کنند، سیستم نصب و دانلود بازی ها است. این شبکه فایل های مهم تمام بازی ها را در قالب پوشه هایی تحت عنوان Steam library بر روی سیستم کاربران ذخیره می کند و کاربران با انتخاب مکان قرارگیری این پوشه ها می توانند محل دانلود و نصب بازی ها را تعیین کنند و بعد از اتمام دانلود و نصب بازی ها راه حلی از پیش در نظر گرفته شده برای انتقال بازی ها به درایو ها یا پارتیشن های دیگر تدارک ندیده است. در نتیجه برای انتقال فایل ها باید دوباره جهت دانلود و نصب بازی اقدام کنند یا اینکه از تمام فایل های بازی بکاپ گرفته تا بتوانند محل فایل های بازی را تغییر دهند، که این روش مستلزم صرف وقت زمان زیادی است. ما در اینجا راه حل مفیدی را به شما ارائه می دهیم که به شما اجازه خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن بازی های مورد علاقه خود را به سایر درایو های هارد دیسک خود انتقال دهید.

گام اول: ساخت یک پوشه‌ی ثانویه‌ی استیم
 در ابتدا باید بر روی درایو دوم یک پوشه‌ی کتابخانه بسازید. در ابتدا به منوی Steam و زیرمنوی Settings بروید و در پنجره‌ی جدید دسته‌بندی Downloads را انتخاب کرده و بر روی دکمه‌ی Steam Library Folders کلیک کنید.
بر روی Add Library Folder کلیک نمایید، درایوی که می‌خواهید پوشه را در آن بسازید را انتخاب کرده و بر روی New Folder کلیک کنید. یک نام دلخواه برای این پوشه انتخاب کنید و سپس برای انتخاب پوشه‌ای که اکنون ساختید بر روی Select کلیک کنید.

بعد از انجام این مرحله به محل ایجاد پوشه Steam library دوم می روید، در داخل پوشه مورد نظر مشاهده خواهید کرد که پوشه ای دیگر تحت عنوان steamapps نیز ایجاد شده است. (در صورت عدم مشاهده، پوشه ای با همین نام بسازید.) در داخل پوشه steamapps نیز در صورت عدم مشاهده پوشه ای با نام common جهت ایجاد آن اقدام کنید. به طور مثال اگر اسم پوشه Steam library جدید عبارت Steam باشد، ساختار و مسیر اصلی پوشه ها نیز به صورت Steam \ steamapps \ common می شود.

گام دوم: انتقال فایل ها به پوشه Steam library اضافه
در این مرحله نیاز هست تا تمام فایل های بازی را به پوشه دوم Steam library انتقال دهید. بازی مورد نظر خود را از لیست بازی ها انتخاب کرده و گزینه Properties را انتخاب می کنید. سپس در سربرگ Local Files، بر روی Browse Local Files کلیک کنید تا به محل فایل های نصب شده بازی هدایت شوید.

در این قسمت از بخش نوار آدرس بر روی common کلیک کرده تا یک پوشه به عقب برگردید و لیست پوشه های تمام بازی های نصب شده را مشاهده کنید.

 

پوشه بازی مورد نظر را انتخاب کرده و آن را کپی می کنید. به محل ساخت پوشه دوم Steam library رفته و پوشه کپی شده را اضافه می کنید. با توجه به حجم فایل ها و سرعت حافظه جانبی، انجام مراحل کپی فایل ها ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد. پس باید مدت زمان مشخصی را منتظر بمانید.

گام سوم: بازی نصب شده را حذف کنید
 برنامه استیم را اجرا کرده و سپس با انتخاب بازی بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Delete Local Content را انتخاب می کنید. با این کار تمام فایل های بازی در پوشه Steam library اولیه حذف می شوند، اما فایل های کپی شده به پوشه جدید دست نخورده باقی خواهند ماند.

گام چهارم: بازی مورد نظر خود را مجددا نصب کنید
در مرحله آخر نیاز هست تا مراتب نصب دوباره بازی را انجام دهید. بر روی بازی مورد نظر کلیک کرده و سپس گزینه Install Game را انتخاب می کنید.
در نهایت برای محل نصب بازی از قسمت Choose location for install آدرس پوشه Steam library جدید را وارد می کنید.

 استیم با بررسی محل نصب بازی، فایل های کپی شده را شناسایی خواهد کرد و در صورت خرابی یا پاک شدن فایلی، به جای دانلود کل بازی تنها فایل های مورد نظر را از سرور های استیم دریافت خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *