این حقیقت که استیم (Steam) با داشتن جامعه‌ای بزرگ از بازیکنان، پلتفرمی بزرگ است بر کسی پوشیده نیست و به جرات می‌توان آن را پلتفرم اصلی رایانه‌های شخصی برای تجربه‌ی بازی‌های مختلف دانست؛ به طوری که بسیاری از توسعه‌دهندگان به جای استفاده از عبارت رایانه‌های شخصی، نام آن را در لیست پلتفرم‌های مقصد قرار می‌دهند. با این حال به رغم اضافه شدن و پیشرفت رقبا در سال ۲۰۱۸ نظیر فروشگاه اپیک گیمز (Epic Games Store) و دیسکورد (Discord)، استیم موفق شده تا آمار فوق‌العاده دیگری را به ثبت برساند.
امروز شرکت ولو (Valve) گزارش خود برای سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که پلتفرم استیم در سال ۲۰۱۸ میانگین بیش از ۹۰ میلیون کاربر در ماه را به ثبت رسانده است. باید توجه داشت که این عدد نشان‌گر تعداد کاربران ثبت نامی و یا بیشترین تعداد کاربران در یک ماه نیست بلکه میانگین تعداد بازیکنان فعال در هر ماه است که فوق‌العاده و رویایی به نظر می‌رسد. برای درک بیشتر بزرگی این عدد باید گفت که کنسول نسل هشتمی پلی‌استیشن ۴، در طول ۵ سال در حدود ۹۰ میلیون نسخه فروخته است که با توجه به آن می‌توان به محبوبیت بالای پلتفرم رایانه‌های شخصی پی برد.
در قبال استیم، کمپانی Valve (ولو) برای سال ۲۰۱۹ برنامه‌ها و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند. این کمپانی در حال کار روی موتور جدیدی است که با استفاده یادگیری ماشینی و براساس سلیقه بازیکنان بازی‌های مختلفی را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد.
گسترش Steam TV و پشتیبانی آن از تمامی بازی‌ها در کنار ارتقای سیستم رویداد‌ها جزو اهداف استیم برای سال ۲۰۱۹ هستند. از دیگر اهداف و برنامه‌های استیم در سال جاری میلادی می‌توان به ارائه اپلیکیشن موبایل Steam Chat روی پلتفرم‌های اندروید و iOS، همکاری با Perfect World و در دسترس قرار گرفتن در کشور چین، آپدیت Steam Library و فراهم کردن زمینه استفاده تمامی بازی‌سازان از ابزار Steam Trust اشاره کرد
.میانگین تعداد بازی‌بازان روزانه استیم برابر با ۴۷ میلیون نفر است. این عدد از میزان فروش کنسولی نظیر Wii U بیشتر است. بنابراین استیم فوق‌العاده عظیم است و رقابت با آن بسیار دشوار خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *