قطع همیشگی استیم بر روی دو ویندوز XP و ویستا

نوشته شبنم رفیعیان در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۹۷
اوایل سال ۲۰۱۸ بود که شرکت ولو (Valve) اعلام کرد در تاریخ سه‌شنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ (۱ ژانویه ۲۰۱۹ میلادی) پشتیبانی پلتفرم استیم (Steam) از دو ویندوز XP و ویستا به پایان خواهد رسید و کاربران بایستی برای استفاده از خدمات این پلتفرم به ویندوز ۷ و یا بالاتر نقل مکان کنند. حال با فرا رسیدن سال نو میلادی، شاهد قطع سرویس‌دهی استیم برروی این دو ویندوز بودیم.
پلتفرم Steam درحال حاضر بزرگ‌ترین پلتفرم توزیع دیجتال بازی برای رایانه‌های شخصی است. در صورتی که همچنان از یکی از دو نسخه ویندوز XP یا ویندوز ویستا استفاده می‌کنید، این پلتفرم هنوز هم از این سیستم عامل‌ها پشتیبانی می‌کند. با این حال با اعلام Valve، این روند قرار است از سال ۲۰۱۹ متوقف شود و به خصوص اگر بازیکنان کتابخانه بازی‌های پرشماری از فروشگاه استیم دارند، باید تا آن زمان اقدام به ارتقای ویندوز خود به نسخه‌های بالاتر کنند.

بنا به اعلام ولو، پس از توقف پشتیبانی از این دو نسخه از ویندوز در سال ۲۰۱۹، نه تنها پلتفرم نسخه کلاینت از آن ویندوزها پشتیبانی نمی‌کند، بلکه حتی بازی‌های خریداری شده از استیم نیز در این دو سیستم عامل اجرا نمی‌شوند. در این زمینه، البته نقدهایی نیز توسط برخی به ولو وارد شده که برخی بازی‌های قدیمی‌تر، به واقع روی سیستم‌عامل XP بهتر اجرا می‌شدند. با این وجود، تفاوت‌ها در کیفیت اجرا نیز چندان بالا نیست.
کمپانی ولو همچنین دلایل اتخاذ این تصمیم را هم اعلام کرده، که علاوه بر اضافه شدن ویژگی‌های جدید به نسخه کلاینت این پلتفرم، موضوع نسخه‌های جدیدتر مرورگر «گوگل کروم» نیز مطرح شده که این ورژن‌های جدیدتر در نسخه کلاینت استیم استفاده شده، و این نسخه‌های کروم نیز از ویندوزهای پایین‌تر از ۷ پشتیبانی نمی‌کنند.
البته جدای از بحث عدم پشتیبانی استیم از آن دو ویندوز، باید گفت که ویندوزهای XP و ویستا واقعا نسخه‌های بسیار قدیمی از سیستم‌عامل‌های ویندوزی هستند و با توجه به عدم پشتیبانی رسمی از طرف مایکروسافت، میزان آسیب‌پذیری بالایی نیز دارند. وجود ویروس‌های مختلف و عدم پشتیبانی بسیاری از ضد ویروس‌های جدید از آن ویندوزها نیز می‌تواند دلایل خوبی باشد، تا آن دسته از گیمرها که هنوز از این قبیل سیستم‌عامل‌ها استفاده می‌کنند نیز ویندوز خود را به نسخه‌های جدیدتر از ویندوز ۷ ارتقا دهند.
علاوه بر قطع سرویس‌دهی پلتفرم استیم، آنتی ویروس Avast هم دیگر هیچ‌گونه به‌روزرسانی برای ویندوزهای XP و ویستا منتشر نخواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *