کمپانی استیم به تازگی از این‌که قرار است بازی Metro Exodus برای پی سی به‌صورت انحصاری در فروشگاه اپیک گیمز عرضه شود، اعلام نارضایتی کرده است.

استودیو اپیک گیمز (Epic Games)، از زمان راه‌اندازی فروشگاه اپیک گیمز تا به امروز سعی کرده است با در اختیار گرفتن بازی‌های انحصاری و متقاعد کردن سازنده‌ها، وارد رقابتی جدی با فروشگاه استیم شود. از این رو شاهد اضافه شدن بازی‌هایی بودیم که به‌صورت انحصاری در فروشگاه اپیک گیمز عرضه می‌شوند.

با توجه به جدیدترین اخبار بازی، استودیو دیپ سیلور (Deep Silver)، ناشر بازی Metro Exodus، اعلام کرده است که نسخه دیجیتالی بازی Metro Exodus به‌صورت انحصاری از طریق فروشگاه اپیک گیمز در دسترس کاربران کامپیوتر قرار خواهد گرفت. این در حالی است که تا مدتی پیش کاربران می‌توانستند با مراجعه به‌صفحه بازی در فروشگاه استیم آن را پیش‌خرید کنند، اما پس از انتشار این خبر، صفحه‌ی پیش‌خرید Metro Exodus در استیم بسته شده است. با این‌حال کاربرانی که در گذشته بازی Metro Exodus را از طریق استیم پیش‌خرید کرده بودند، در روز عرضه به‌راحتی می‌توانند آن را تجربه کنند. همچنین پیش‌خرید کنندگان بازی روی استیم با عرضه‌ی بسته الحاقی‌های مختلف برای Metro Exodus می‌توانند آن‌ها را از طریق استیم خریداری کنند.

استیم اعلام کرده با توجه به این‌که صفحه‌ی پیش‌خرید این بازی در این شبکه پرطرفدار فعال بوده و بسیاری آن را پیش خرید کرده‌اند، اکنون این اقدام کمپانی Deep Silver به نوعی برای مشتریان غیر منصفانه به حساب می‌آید. استیم همچنین پیامی نیز مبنی بر عذرخواهی از کاربران خود قرار داده و اعلام کرده که آن‌ها به تازگی از این تصمیم غیرمنتظره‌ی دیپ سیلور آگاه شده‌اند. متن کامل این پیام را در زیر مشاهده می‌کنید:

ما این‌چنین فکر می‌کنیم که این تصمیم دیپ سیلور مبنی بر انتقال بازی از استیم به فروشگاه اپیک گیمز، به نوعی بی انصافی در حق مشتریان ما است. به این دلیل که بازی Metro Exodus مدت‌ها روی شبکه‌ی ما برای پیش‌خرید قرار داده شده بود. ما از مشتریان خود پوزش می‌خواهیم که نمی‌توانند بازی را پس از تاریخ انتشار آن در ۲۶ بهمن ماه (۱۵ ماه فوریه) از استیم خریداری کنند. ما نیز به تازگی از این اقدام مطلع شدیم و به همین دلیل مدت زمان کوتاهی را برای مطلع شدن کاربران خود از آن در نظر گرفته‌ایم.

علی‌رغم این‌که سهم استیم در بازار فروش بازی‌های کامپیوتری از سایر رقابا بسیار بالاتر است، اما ظاهرا کمپانی ولو در حال روبرو شدن با یک تجربه‌ی تلخ است که بازی‌های بزرگی همچون Metro Exodus و The Division 2 از این سرویس کوچ کرده و به اپیک گیمز منتقل شده‌اند. البته خروج این دو بازی و سایر بازی‌ها از استیم، در مقابل سود سالانه و سهام بزرگ این کمپانی عددی نیست، اما می‌تواند نشانه و زنگ خطری باشد که ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور، حجم بیشتری از این جابه‌جایی‌ها را به نفع اپیک گیمز یا سایر رقبای استیم، شاهد باشیم. پیامی که استیم منتشر کرده از یک جنبه نیز جالب است و آن این است که برای اولین بار است که کمپانی Valve در پیام‌ها و اعلامیه‌های خود نامی از اپیک گیمز به میان می‌آورد.
در انتها مشخص شد که بازی Metro 2033 Redux و بازی Metro Last Light Redux هم در اواخر سال به‌فروشگاه اپیک گیمز اضافه خواهند شد. نکته‌ی جالب دیگر این است که بازی Metro Exodus با قیمت ۵۰ دلار به‌فروش می‌رسد. این در حالی است که در فروشگاه استیم قیمت بازی ۶۰ دلار بود!
مساله‌ی رقابت و نبرد بین این دو کمپانی یکی از داغ‌ترین مسائلی‌ست که در سال جاری میلادی پیش‌روی ماست و باید دید که نتیجه آن به کجا خواهد رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *