نحوه انتقال بازی های موجود در Steam به مکانی دیگر

دسته بندی : بلاگ ۲۳ تیر ۱۳۹۶ حسین سامقانی

شبکه Steam با وجود تمام ویژگی های مثبتی که برای پی سی گیمر ها فراهم کرده است، دارای برخی محدودیت ها و مشکلات آزاردهنده بسیار جزئی نیز می باشد. یکی از بخش هایی که معمولا اکثر کاربران نسبت به آن رضایت چندان زیادی ندارند، سیستم نصب و دانلود بازی ها است. شبکه استیم فایل های مهم تمام بازی ها را در قالب پوشه هایی تحت عنوان Steam library بر روی سیستم کاربران ذخیره می کند. کاربران با انتخاب مکان قرارگیری این پوشه ها می توانند محل دانلود و نصب بازی ها را تعیین کنند. شبکه استیم بعد از اتمام دانلود و نصب بازی ها راه حلی از پیش در نظر گرفته شده برای انتقال بازی ها به درایو ها یا پارتیشن های دیگر تدارک ندیده است. در نتیجه کاربران در صورت تمایل به انتقال فایل ها باید دوباره جهت دانلود و نصب بازی اقدام کنند یا اینکه از تمام فایل های بازی بکاپ گرفته تا بتوانند محل فایل های بازی را تغییر دهند، در روش های مورد نظر یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم صرف زمان بسیار زیاد می باشد. راه حلی که در ادامه گفته خواهد شد به شما اجازه خواهد تا در کمترین زمان ممکن بازی های مورد علاقه خود را به سایر درایو های هارد دیسک خود انتقال دهید، به ویژه که اگر به تازگی یک عدد حافظه پرسرعت جامد (SSD) با ظرفیت کم خریداری کرده باشید.

Steam Library (4)

مرحله اول: ایجاد پوشه Steam library اضافه

قبل از هر چیزی باید برای ساختن یک پوشه Steam library دیگر در درایو مورد نظر جهت انتقال فایل ها اقدام کنید. اگر قبلا این کار را انجام نداده اید، ابتدا برنامه استیم را اجرا کرده سپس به مسیر Steam > Settings > Downloads > Steam Library Folders می روید، در ادامه گزینه Add Library Folder را انتخاب می کنید و درایور مورد نظر خود را نیز جهت ساخت پوشه Steam library تعیین کرده و بر روی New Folder کلیک می کنید. نام پوشه جدید را وارد کرده و کلید OK و بعد از آن Select را فشار می دهید.

Steam Library (3)

بعد از انجام این مرحله به محل ایجاد پوشه Steam library دوم می روید، در داخل پوشه مورد نظر مشاهده خواهید کرد که پوشه ای دیگر تحت عنوان steamapps نیز ایجاد شده است. (در صورت عدم مشاهده، پوشه ای با همین نام بسازید.) در داخل پوشه steamapps نیز در صورت عدم مشاهده پوشه ای با نام common جهت ایجاد آن اقدام کنید. به طور مثال اگر اسم پوشه Steam library جدید عبارت Steam باشد، ساختار و مسیر اصلی پوشه ها نیز به صورت Steam \ steamapps \ common می شود.

Steam Library (1)

مرحله دوم: انتقال فایل ها به پوشه Steam library اضافه

در این مرحله نیاز هست تا تمام فایل های بازی را به پوشه دوم Steam library انتقال دهید. ابتدا از لیست بازی ها در برنامه استیم بر روی بازی مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب می کنید. سپس در سربرگ Local Files، بر روی Browse Local Files کلیک کرده تا به محل فایل های نصب شده بازی هدایت شوید.

Steam Library (8)

در این قسمت از بخش نوار آدرس بر روی common کلیک کرده تا یک پوشه به عقب برگردید و لیست پوشه های تمام بازی های نصب شده را مشاهده کنید.

Steam Library (7)

Steam Library (5)

پوشه بازی مورد نظر را انتخاب کرده و آن را کپی می کنید. به محل ساخت پوشه دوم Steam library رفته و پوشه کپی شده را اضافه می کنید. با توجه به حجم فایل ها و سرعت حافظه جانبی، انجام مراحل کپی فایل ها ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد.

Steam Library (1)

مرحله سوم: حذف بازی نصب شده

برنامه استیم را اجرا کرده و سپس با انتخاب بازی بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Delete Local Content را انتخاب می کنید. با این کار تمام فایل های بازی در پوشه Steam library اولیه حذف می شوند، اما فایل های کپی شده به پوشه جدید دست نخورده باقی خواهند ماند.

Steam Library (2)

مرحله چهارم: نصب دوباره بازی

در مرحله آخر نیاز هست تا مراتب نصب دوباره بازی را انجام دهید. بر روی بازی مورد نظر کلیک کرده و سپس گزینه Install Game را انتخاب می کنید.

Steam Library (3)

در نهایت برای محل نصب بازی از قسمت Choose location for install آدرس پوشه Steam library جدید را وارد می کنید.

Steam Library (4)

شبکه استیم با بررسی محل نصب بازی، فایل های کپی شده را شناسایی خواهد کرد و در صورت خرابی یا پاک شدن فایلی، به جای دانلود کل بازی تنها فایل های مورد نظر را از سرور های استیم دریافت خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *