نصب بازی‌های ویندوزی استیم بر روی لینوکس

نوشته شیما رنجبر در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

همان طور که می دانید استیم از پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می‌کند. ولی همه توسعه دهندگان استیم پشتیبانی لینوکس را ندارند در واقع تنها ۳ هزار بازی استیم روی لینوکس پشتیبانی می‌شوند.
ولی از این پس این مشکل وجود نخواهد داشت؛ چرا که Valve نسخه‌ای جدید از استیم را منتشر خواهد کرد که قابلیت پشتیبانی بازی‌های ویندوزی را به کامپیوترهای لینوکس خواهد آورد. این نسخه جدید از یک نسخه دستکاری شده WINE با نام Proton استفاده می‌کند. با این تفاسیر دیگر نیازی به رفع مشکلات و نصب پچ برای اجرای یک بازی در WINE نخواهید داشت.
Valve نسخه بتا عمومی Steam Play مجهز به Proton را امروز عرضه خواهد کرد. بازی‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند به عنوان بازی‌های لینوکسی طبقه بندی نخواهند شد و به عنوان بازی‌های ویندوزی معمولی خواهند بود. شما باید بازی را دانلود کرده و با استفاده از ابزار Proton آن را اجرا کنید.
این نسخه جدید از Direct X 11 و ۱۲ بر روی Vulkan پشتیبانی می‌کند. همچنین مصرف قدرت پردازشی کمتری دارد، Proton درواقع بسیار بهتر از WINE است. این نسخه پشتیبانی بهتری را برای بازی‌های چند رشته‌ای ارائه می‌کند.
Proton یک پروژه اوپن سورس است ولی استیم قابلیت‌هایی انحصاری را به آن اضافه کرده است.
به گفته Valveسرعت لود بازی‌ها با این رابط جدید هیچ تفاوتی نخواهد داشت. همچنین بعضی از بازی‌ها هیچوقت بر روی لینوکس پشتیبانی نخواهند شد.
این کمپانی برنامه‌ای برای اضافه کردن Proton به مک ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *